Kergit Hanlığı Rehberi!

Kergit Hanlığı Rehberi

 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda bize göre oyundaki en güçlü devlet olan Kergit Hanlığı’nı ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Kalradyanın bozkırlarında hüküm süren Kergit‘ler Kalradya’nın yerlileri değillerdir. Başka diyarlardan bu diyara istila ederek gelmişlerdir. Liderleri Sancar Han‘dır. Kergit Hanlığı’nda hak iddia eden isim ise Dustum Han‘dır.

Kergit Hanlığı hızlı, dayanıklı ve kendilerine has atlarıyla, küçük sağlam kalkanlarıyla ve yine kendilerine özgü atlı okçuluklarıyla tanınırlar. Kergit Hanlığı’nın 3 komşusu vardır ; Sarranid, Svadya ve Vaegir.

Kergit Hanlığı Ordusu;

 

Öncelikle söylememiz gerekir ki Kergit’in dikkatli oynanması gerekir. Yapay zekâ maalesef bu konuda yeterli değil. Ama eğer Kergit ile oynamasını biliyorsanız oyunda olabileceğiniz en güçlü hale gelirsiniz. Kergit ile hem meydanda hem kale, şehir kuşatmalarında nasıl taktik yapacağınızı yazının ilerleyen kısımlarında zaten göstereceğiz. Kergit Hanlığı’nı can alıcı noktaya getiren ise askerlerinin çok çabuk yetişmesi ( Kergit Kargıcısı sadece 3 terfide yetişebiliyor ve Kergit’te her terfi gayet az tecrübe puanı ister ) ve az maaşlar almaları. En önemli nokta ise Kergit Kargıcısı’nın at üstündeyken oyundaki en iyi atlı birim olması , buna birim tanıtımlarında ayrıntılı şekilde değineceğiz zaten. Böyle bir orduya sahipseniz bu ordu sizi doğal olarak meydanda ( açık muharebede ) yenilmez yapıyor. Bunu oyunu kolayda oynayanların anlamaması çok normal bu arada. Çünkü Svadyalı Şövalye gibi tank ( defansı ve canı çok olan birim ) bir birimle kolayda oynayıp onun aldığı zararı 1/2 ye indirmek bana göre hileden farksız. Oyunda birliklerin aldıkları zararı normale alırsanız eğer farkı göreceksiniz. Neyse konumuza devam edelim, dediğimiz gibi meydanda yenilmezsiniz ve opsiyonunuz çok. Mesela full atlı şekilde savaşmaktan sıkılırsanız eğer birliklerinize attan in komutu verdiğiniz takdirde adeta bir Rodok – Nord gibi savaşabilirsiniz. ( bunu sadece ordunuz tamamen Kargıcı ve Atlı Okçu ise yapın ) Keza Kargıcı attan indiği takdirde de piyade olarak pekâlâ iş görüyor. Atlı okçu zaten stat olarak normal bir okçudan farksız, ek özelliği atlı okçuluk yeteneği. Yetmezmiş gibi hızlı atı ve tek el kılıcı ile doğal olarak ciddi bir hız bonusu alma fırsatı yakalıyor, bu şekilde de aynı zamanda ölümcül bir süvari oluyor. Bunlarda onu oldukça can alıcı yapıyor. Dediğimiz gibi bu birlikleri attan indirdiğiniz takdirde de yaya olarak gayet işlevsel oluyorlar. ( Bu aynı zamanda kale, şehir kuşatmaları içinde geçerli )

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Kergit Hanlığı Rehberi!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!