D3dx9_42.dll Hatası ve Çözümü

Merhaba oyun severler, bu yazımızı okuyorsan D3dx9_42.dll ile ilgili bir problem yaşıyorsun demektir. Bu yazımızın sonunda, D3dx9_42.dll  hatasından tamamen kurtulacağının garantisini veriyorum. Hazırsan hata çözümü yazımıza başlayalım! D3dx9_42.dll Hatası ile karşılaşanların derdine derman burada!

 

D3dx9_42.dll Hatası Nedir?

Genellikle oyun severlerin başına gelen, oyun kurduktan sonra büyük bir hevesle oyunu açacağımız zaman karşımıza dank diye çıkan bir hatadır bu hata. Hal böyle olunca da oyunu oynama şevkimiz kaçar ve D3dx9_42.dll  Hatası ‘nın çözümünü ararız. Bu hatanın genel sebebi, sisteminizde bulunan eksik bir dll dosyasından kaynaklanmaktadır. Bu problemi çözmek için birkaç farklı yol elbette var.  En kolay yol olarak bu dll dosyasını indirerek, sisteme kurmak olarak gözükse de bu her zaman işe yaramıyor. Peki ne yapmalıyız?

D3dx9_42.dll Hatası Çözümü

Bu hatayla karşılaşıyor ve çözümünü arıyorsanız yapabileceğiniz iki yol var.

D3dx9_42.dll Hatası Çözüm Yolları

  • Directx Kurmak – Yüklemek
  • D3dx9_42.dll Dosyasını İndirmek

DirectX Nasıl Kurulur? DirectX Nasıl İndirilir?

Bu sorunun cevabı tamamen kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır.

Windows 10: DirectX’in bağımsız paketlerini indiremezsiniz. Microsoft, Windows Update aracılığıyla DirectX için güncelleştirmeler sağlar. Böylece, yeni bir oyun yüklediğinizde DirectX’i güncellemenize gerek kalmaz. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme‘ye gidin ve DirectX’i güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi görmek için Güncellemeleri kontrol et’i tıklayın.

Windows 8.1: Windows 10 gibi, DirectX için manuel güncelleme bağlantısı yoktur. Windows 8.1, Windows 8 ile uyumlu en son sürüm olan DirectX 11.2’yi içerir. DirectX’e yapılan tüm güncelleştirmeler için Windows Update’i Ayarlar> Güncelleştirme ve KurtarmaWindows Update’te denetleyin.

Windows 7: Windows 7 için DirectX’in en son sürümü 11.1’dir.  Windows Update KB2670838‘i el ile veya Windows Update aracılığıyla yüklemeniz gerekir.

Windows’un önceki sürümleri: Windows XP ve Vista, artık Microsoft’tan destek almamaktadır. Oldukça eski olduklarından, muhtemelen herhangi bir modern oyun oynamayacaksınız. Yine de Vista için DirectX’in en son sürümünün Service Pack 2 ile 11.0 olduğunu göreceğiz. Windows XP’de, Microsoft’un web yükleyicisiyle güncelleyebileceğiniz DirectX 9.0c’yi yükleyebilirsiniz.

D3dx9_42.dll İndir

d3dx9_42.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için bu dll dosyasını indirmemiz gerekli. Peki nasıl indirebilirim?

  • D3dx9_42.dll buraya tıklayarak dll dosyasını sistemimize indirelim.
  • İndirdiğimiz, sıkıştırılmış haldeki dosyayı WinRar yardımı ile açalım.
  • Klasör içindeki D3dx9_42.dll dosyasını kopyalayalım.
  • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
  • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
  • Hata aldığımız oyunu veya programı çalıştıralım.

Şimdiden iyi oyunlar. Eğer hata ile karşılaşıyorsanız, yorum bırakabilirsiniz. Elimizden geldiğinde destek olmaya çalışacağız!

 

TURKCELL BEDAVA İNTERNET DAĞITIYOR! HEMEN KAZANMAK İÇİN TIKLAYIN!

 

 

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!