Mavi Balina oynamak artık suç!

Rusya’da ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada hızla yayılan ve oyunu oynayanları intihara yönlendiren Mavi Balina isimli oyun Belçika’da hazırlanan yeni ceza yasası kapsamında ağır suç olarak sayıldı!

 

Rusya’da çıkıp tüm dünyayı bir virüs gibi saran bilgisayar oyunu Mavi Balina, Belçika’da artık ağır suç olarak değerlendirilecek. Yeni ceza yasası kapsamında, ülkede artık intihara teşvik suç sayılacak. Blue Whale oyunu gibi ölüme sebep olan oyunlar artık suç teşkil edip, ağır şekilde cezalandırılacak.

 

Mavi Balina oyunu dünya çapında birçok çocuğu intihara götürdü. Bunun üzerine Brüksel yönetimi harekete geçme kararı aldı.  Blue Whale adlı bilgisayar oyunu, Belçika’da artık “ağır suç” olarak değerlendirilecek.

 

“Blue Whale” yani “Mavi Balina” adlı oyun, Rusya’da bir psikoloji bölümü öğrencisi tarafından geliştirildi. Oyun ilk olarak 2015 yılında oyuncularından birinin intihar etmesiyle gündeme geldi. Daha sonrasında hiç gündemden düşmedi. Oyun nedeniyle 6 ay içerisinde Rusya’da 130 çocuk intihar etti. Türkiye’de de bu oyun yüzünden intiharlar yaşandı.  Uluslararası Polis örgütü Interpol, Belçika’da 18 gencin bu oyunu oynadığını tespit edip yetkilileri uyardı. Bunun üzerine Belçika savcılığı da harekete geçerek, ceza yasasında değişikliğe gitti. Belçika’da ki yeni ceza yasasına göre, ülkede artık intihara teşvik etmek suç sayılarak, oyunu oynayanlar cezalandırılacak. Mavi Balina gibi intihara götüren oyunlarda bu yasa kapsamında değerlendirilecek. Ülkemiz de ise Blue Whale gibi intihara götüren oyunlar için herhangi bir yasa bulunmamakta ve oynayanlar ve oynatanlar için bir suç ortamı bulunmamaktadır. Darısı ülkemizin başına!

 

OYUNUN SON GÖREVİ OYUNCUNUN İNTİHAR ETMESİ

Mavi Balina oyunu tam 50 gün boyunca devam ediyor. Oyunu oynayan oyuncular, kendilerine gönderilen talimatları sırasıyla yerine getiriyor. Son talimatta ise oyuncudan kendi yaşamına son vermesi isteniyor. Mavi Balina’dan medyada intihar oyunu olarak bahsediliyor. Oyun herhangi bir tarayıcı üzerinden oynanmadığı için de denetlenemiyor.

Oyunun yaratıcısı Philipp Budeikin, Rusya’da çıktığı mahkeme sonucunda 3 yıl hapis cezası almıştı. Budeikin duruşmalarda verdiği ifadelerinden birinde toplumda temizlik yaptığını ileri sürerek, oyunu oynayıp intihar eden kişileri “biyolojik atıklar” olarak tanımlamıştı.

 

PUBG Hilesi Açtı, Dayak Yedi!

 

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!