Bannerlord Neden Geç Çıkıyor?

Merakla beklediğimiz, beklerken yaşlandığımız, hatta kimilerinin çoluğa çocuğa karıştı Bannerlord Neden Geç Çıkıyor? İşte bu yazımızda bizim gözümüzden oyunun çıkmasının neden geciktiğini incelemeye çalışacağız. Akıllarda olan Bannerlord Neden Geç Çıkıyor? sorusunun cevabını arayacağız. 

 

Öncelikle ilk sebeplerden birisi Taleworlds firması, bünyesinde çalışan kaliteli elemanlarını diğer oyun yapım şirketlerine kaptırmış olması olarak görüyoruz. Zira oturmuş ve kaliteli bir ekibe sahip olan Taleworlds kan kaybı yaşayarak ekibinden birçok kişiyi farklı firmalara kaptırdı. Bu sebep oyunun gecikmesine ne kadar etki eder tartışılır ama yine de oyunun gecikme süreçlerinden biri olarak bunu görüyoruz.

 

Bir diğer ve en önemli sebeplerden birisi de elbette ki Taleworlds oyun motorunu baştan aşağı değiştirerek, tamamen kendilerine ait bir oyun motoru yazma isteği oldu. Bu oyunun piyasaya sürüş sebebini epey aksatsa dahi, eski oyun motorlarıyla yazdıkları Viking Conquest hepimizin ağızlarına bir kaşık bal çalmıştı. Şahsen ben çıkan bu oyunu çok beğenmiş ve Bannerlord beklentilerimi daha da yükseğe taşımıştım.

Son sebep – ki bence en önemlisi – yapay zeka. Bilindiği üzere artık en basit oyunda bile bir yapay zeka işin içine giriyor. Her oyunun bir AI ve oynanış dinamikleri olmak zorunda. Ne kadar iyi kodlama yaparsanız yapın, bu yaptığınız kodlamayı oynanış ile birleştiremezseniz sonuç fiyasko olur. Bu başlı başına oyun yapımcıları için zaten sorun teşkil ederken işin içine birde artık yapay zeka (AI) girdi.

Bugüne kadar yayınlanan geliştirici blogları, oynanış videoları ve oyun içi görsellerde oyunun Hikaye kısmından çok Savaş kısmında olması bu durumu bize açıklamaya yetiyor.

Yapay zeka konusu da bir örnekle açıklayalım. Örneğin oyunda bulunan birçok krallık birbirleriyle devamlı olarak bir ilişki halinde. İşte burada yapay zeka devreye girmekte. Hangi kral ne zaman sefere çıkacak, hangi devlet ne zaman diğer devlete savaş açacak, ticaret ve diplomatik işlemler nasıl gerçekleşecek? İşte tüm bu soruların cevabı yapay zekada gizli. Bu sorular elbette ki daha da çoğaltılabilir, hatta sonu bile gelmeyebilir.

Tüm bu ihtimalleri düşünüp, her ihtimal için kod yazmak çok teferruat isteyen bir iştir. Bu sebeple AI işlemlerini kurgulamak ve koda dökmek bir o kadar zordur.

Tüm bunların üstesinden gelinse dahi, tam olarak yeni yapılmış bir oyun motoru ile fizik motorunun hatasız bir şekilde çalışma olasılığı düşüktür. Çok fazla testten gelinmeli, her ihtimal denenmelidir. Kalradya gibi büyük bir oyun evreninde de bu ihtimaller oldukça fazladır. Bu sebeple oyunun geç çıkması oyuncular için can sıkıcı, Taleworlds için ise makul bir hal alıyor.

 

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce oyun neden geç çıkıyor?

 

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: BANNERLORD DEVLET BAYRAKLARI!

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bannerlord Neden Geç Çıkıyor?” için 7 yorum

 • Ağustos 10, 2018 tarihinde, saat 10:41 am
  Permalink

  Kamil paşa adamdır

  Yanıtla
 • Ağustos 10, 2018 tarihinde, saat 11:09 am
  Permalink

  Bence çıkmamasının sebebi oyunu erken açıklamaları oyun motoru bittikten sonra açıklayıp bu kadar tepki almazlardı

  Yanıtla
 • Ağustos 10, 2018 tarihinde, saat 12:08 pm
  Permalink

  mükemmmel

  Yanıtla
 • Ağustos 10, 2018 tarihinde, saat 8:58 pm
  Permalink

  Evet gerçekden baya geç kaldı bilgi için teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Ağustos 12, 2018 tarihinde, saat 11:39 pm
  Permalink

  Yav ne yapay zekası
  Eu4’te yüzlerce devlet
  Crusader Kings’te sayısaız şahıs yapay zeka kullanarak harika iş çıkarıyor
  Helal olsun paradox

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Sega, Gamescom 2018 Oyunlarını Duyurdu! - Kamil Paşa TV

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!