Dünden Bugüne Counter Strike Serisi!

Dünden Bugüne Counter-Strike Serisi!

Bugüne kadar Counter-Strike serisinden bir oyunu oynamayan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez diyebiliriz. Hepimizin hayatının bir bölümünde mutlaka tanışıp, turnuvalar düzenlediğimiz bu efsanevi oyun serisi, gerek 1.6 sürümü, gerek son yıllarda epey popüler olan Global Offensive oyunu ile hayatlarımızda büyük bir yer tutuyor.

Peki bu efsane oyun Counter-Strike serisi dünden bugüne nasıl bir gelişim göstermiş. Detayları inceleyelim.

 

Counter-Strıke (1999)

Half-Life üzerinde çalışmalar yapan oyun yapımcıları oyuna bir mod olarak ortaya çıkan Counter-Strike serisinin ilk oyunun beta olarak 1999 yılında piyasaya sürdü. 2000 yılında ise tam sürüm olarak piyasaya sürüldü. Teröristler ve Anti Teröristler olmak üzere iki takım vardır. Başında saatlerce vakit geçirdiğimiz ve takip eden yıllarda yeni çıkan oyunlarıyla da saatlerce vakit harcayacağımız Counter-Strike oyununun bu sürümde üç oyun modu vardı: Bomba imha, Esir kurtarma ve Suikast.

 

Counter Strike: Condition Zero (2004)

Condition Zero, Counter Strike serisinin ikinci oyunudur. İlk oyun gibi bu oyun serisi de multiplayer yani çoklu oyuncu desteği içeriyor. İlk oyundan farklı olarak tek kişilik bir hikaye modu da vardır fakat oyun otoriteleri tarafından bu oyun modu pek başarılı bulunmamıştır.

 

Counter Strike Condizion Zero: Deleted Scenes (2004)

Turtle Rock Studios yeni oyunun yapımını üstlenmeden önce Ritual Entertainment Counter Strike oyunlarının yapımını üstlenmişti. Bu sayede Deleted Scenes bu şekilde oluştu. Oyunda sadece tek oyunculu mod var. Bu oyunun getirdiği yeni özellikler ise, karakterimiz tarafından kullanılabilen görev ekipmanları. Görevlerde ekstra ekipman kullanabiliyorsunuz.

 

 

Counter Strike: Source (2004)

Eski GoldSrc oyun motorunun kullanılmadığı ve yeni oyun motoru olan Source motorunun kullanıldığı ilk Counter Strike oyunudur. Oyun bir önceki oyuna göre çok daha geliştirilmiş grafik geliştirmeleri, kaplama iyileştirmeleri ve karakter modellemeleri ile birlikte gelmiştir. 2010 yılına kadar güncelleme almaya devam eden bu oyun günümüzde bile oyuncular tarafından oynanmaya devam etmektedir.

 

 

Counter Strike Online (2008)

Counter Strike Online tüm dünyada büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan fakat birkaç ülkede pazar payı elde edememiş Counter Strike serisi için çıkarılmış bir oyundur. Bu oyun ile birlikte Çin oyun marketini hedeflemişlerdir. Ne kadar başarılı olduğu ise tartışılır.

 

 

Counter-Strike Global Offensive

CS:GO çıktığı ilk tarihten bu yana alanında rakipsiz ve oyuncular tarafından en canlı tutulan oyunlardan biri. Sürükli olarak güncelleme alan ve geliştirilen bu oyunun dünya çapında da turnuvaları yapılıyor. Rekabetçi oyun modunu ilk defa bu oyun ile tanıdık ve bu mod oyuncular tarafından çok sevildi. 10’dan fazla oyun modu ve 34 tane silah barındıran bu oyun “Operasyon” adı altında da büyük güncellemeler almaya devam ediyor. Bu güncellemelerle oyuna yeni haritalar ve düzenlemeler yapılıyor. Bu güncellemeler ile oyun canlı tutuluyor. CS:GO e-spor dünyasında da en büyük yere sahip oyunlardan biridir.

 

 

Counter Strike Nexon: Zombies (2014)

Counter Strike Online’a çok benzetilen oyun, Online aksine batı ülkelerinde piyasaya sürülmüş bir oyun. Ekstradan bir zombi modu içermesiyle bilinen Nexon, Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabiliyor. Oyun kendi içinde bir crafting sistemi de barındırmakta.

 

Şu yazımızda hoşunuza gidebilir:

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Birbirinden Eğlenceli Google Oyunları!
Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Steam Oyunlarına ZAM Geliyor!

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Dünden Bugüne Counter Strike Serisi!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!