Bannerlord Dev Blog – Kalradya Ansiklopedisi

Gün geçtikçe Bannerlord bekleye bekleye artık sabrımız taşıyor. Haftalık olarak yayınlana geliştirici günlükleri ise sabrımızın taşmasını biraz olsun durdurup, daha fazla merak ve iştah ile oyunu beklememize sebep oluyor. 9 Ağustos Bannerlord Dev Blog ‘da Kalradya Ansiklopedisi adı altında yayınlanan geliştirici günlüğü de bu iştah arttıran açıklamalardan biri oldu. TaleWorlds son paylaştığı bu geliştirici günlüğünde, Warband ile Bannerlord kıyaslaması yaparak neler üzerinde çalıştıklarını ve ne değişiklikler olduğunu bizlere sunmuş. Haberi yorumsuz bir şekilde sizlerle paylaşıyorum. GEL ARTIK BANNERLORD!

 

Bannerlord Dev Blog / 09.08.2018

Selamlar Kalradya savaşçıları!

Söz konusu strateji olduğunda bilgi, başarının anahtarıdır. Ortaya çıkabilecek fırsatları iyi değerlendirmek veya yaklaşan tehditlere karşı kendinizi hazırlamak için, oyun dünyasındaki ilişkilerin mevcut durumları hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek önemlidir. Bu haftaki blogda, Bannerlord’da oyunculara bilgi sunduğumuz yollardan birini inceliyoruz: ansiklopedi.

Warband’de ansiklopedi, oyuncuların, oyunun bütünü ve belki daha da önemlisi belli bir oynanış sırasında oyunun mevcut durumu hakkında daha fazla şey öğrenmek için kullanabilecekleri yararlı bir bilgi kaynağıdır. İşlevsel olarak mükemmel çalışır ve oyuncuları, oyunun içine çekmek için bol miktarda önemli bilgi içerir. Oyuncular, oyun konseptleri hakkında bilgi edinmek, yerleşim yerleri hakkında detaylar toplamak ve oyundaki karakterlerin bilgilerini gözden geçirmek için ansiklopediden yardım alabilirler. Ancak bu ekranlar, gerçekte olmaları gerektiği gibi kullanıcı dostu değillerdir ve zaman zaman gezinmek biraz zor olabilir.

bannerlord dev blog

Bannerlord’da bu ekranları daha fazla geliştirerek oyuncuların etkileşimlerini daha keyifli hale getirmemiz gerektiğini farkettik. Bu doğrultuda yaptığımız ilk iyileştirmelerden biri arama özelliğini eklemek oldu. Warband’de bir liste dolusu karakteri baştan sona aramak yorucu bir işti fakat yine de yapılabilirdi. Ancak Bannerlord’da belirli bir kişiyi bulmak için tüm karakter listesini baştan aşağı inceleyerek bakmak, oldukça fazla karakter sayısı olmasından dolayı, son derece sinir bozucu olabilirdi. Aynı şekilde Bannerlord’da yüzlerce yerleşim yeri olduğundan (Warband’de olanın neredeyse iki katından fazla) belirli bir tanesini bulmak için imleci kaydırmak usandırıcı olabilirdi. Bu konuda size yardımcı olabilmek adına arayacağınız kelimenin tam olarak nasıl yazıldığından emin olamadığınızda, arama işlevi sizin için otomatik tamamlama önerileri de içeriyor olacak.

bannerlord dev blog

Sayfa Dolaşmaları

Sayfaları dolaşmayı kolaylaştırma fikrine uygun olarak oyuncuların, arama kriterlerini daraltabilmeleri için filtreler ekledik. Bu filtreler, yerleşim yerleri söz konusu olduğunda köyleri, kale ve şehirlerden ayırmanıza yardım edecektir, ki bu tek başına da faydalı olabilir ancak, bu özelliğe bazı birkaç ekranla birlikte baktığımızda ansiklopedi girdilerini filtreleme becerisi gerçekten bir anlam ifade eder. Örneğin, Krallıklar ekranını açarsanız, o sırada kimlerle müttefik ve kimlerle düşman olduğunuzu hızlıca görebilirsiniz. Karakterler ekranı ise öğeleri cinsiyet, kültür, meslek ve her bir karakterin sizin karakterinizle mevcut konumuna dayalı filtreleme imkanı sunarak bu özelliği bir bir adım ileriye taşır.

Ansiklopedinin görünüşünü, verdiği hissi ve tümüyle kullanıcı dostu oluşunu elden geçirmekle de kalmadık. Oyuncuların erişebilecekleri ve faydalanabilecekleri bilgi türlerini de genişletmek istedik. Bu noktada da oyuna Birlikler ekranını dahil ettik. Birlikler ekranı, oyuncuların oyundaki tüm birimlerin tüm birlik şemalarını görmelerine olanak vererek onlara, wiki ya da diğer oyun dışı bilgi kaynaklarında araştırma yapmalarına gerek kalmadan mükemmel ordu kompozisyonlarını planlama imkanı sunar. Şemalar her birimin bir ilerleme sırasında alabileceği dalları ve her bir birimin beceri seviyelerini gösterir.

bannerlord dev blog

Ansiklopediye eklenen bir başka yeni ek, oyunculara oyundaki her bir klan hakkında detaylı bilgi gösterecek Klanlar ekranı. Bu bilgiler, klan üyeleri, klanın kontrolündeki yerleşim yerleri ve klanın o an dahil olduğu savaşlar hakkındaki bilgileri kapsayacak. Ayrıca, maceralarınız sırasında Kalradya’nın farklı klanları ile kuracağınız dostluklar ve kazanacağınız düşmanlıklarda zamanla aşina olacağınız bir şey olan klanın sancağını da içerecektir.

Son olarak ansiklopedi

Konseptler sayfası olmadan tamamlanmış olmazdı. Konseptler sayfası oyunculara, Bannerlord’un çeşitli konseptlerini ve mekaniklerini tanıtarak açıklıyor. Bir şeyin oyunda nasıl çalıştığını tam olarak anlamadıysanız ya da eylemlerinizden birinin sonucu kafanızı karıştırdıysa Konseptler sayfasında sorunuzun cevabını bulma şansına sahipsiniz.

Genel olarak Bannerlord’un yenilenen ansiklopedisinin Warband’in ötesinde büyük bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Özünde, serinin oyuncularının aşina oldukları tüm yararlı bilgilerin yanında maceralarınızda size yardımcı olacak yeni bilgileri de sizlere sunar. Ve tüm bu yapılanların sonucunda elde edilen, kullanımı basit ve gezinmesi kolay, daha erişilebilir ve kullanıcı dostu bir arayüz.

bannerlord dev blog

Kaynak: TaleWorlds Bannerlord

Bu yazımızda hoşunuza gidebilir: Bannerlord Devlet Bayrakları!

Bu yazımızda hoşunuza gidebilir: Bannerlord Hangi Krallıklar Olacak?

 

Bannerlord Dev Blog yayınlandıkça sitemize eklemeye çalışacağız. Bannerlord çıkmıyor bari yayınlanan Bannerlord Dev Blog ‘ları sitemize ekleyerek oyun olan açlığımızı kapatmaya çalışalım. Daha fazla Bannerlord Dev Blog ve Bannerlord haberleri için sitemizi takip etmeyi unutmayın. İyi günler, yakında bol Bannerlord günleri dileriz!

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bannerlord Dev Blog – Kalradya Ansiklopedisi” için bir yorum

  • Ağustos 13, 2018 tarihinde, saat 9:07 pm
    Permalink

    Çok güzel faydalı bir yazı olmuş.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!