Armağan Yavuz ile Röportaj – Bannerlord Dev Blog

Hepimiz Bannerlord’u beklemekten bir hal olduk. Hal böyle olunca da oyunun yapımcısı olan TaleWorlds’ün yayınladığı geliştirici günlükleriyle kendimizi avutuyoruz. Hepimizin bildiği gibi TaleWorlds’ün kurucusu olan Armağan Yavuz. Bannerlord’un geçmişte yayınlanan geliştirici günlüğünde Armağan Yavuz ile bir röportaj yapılmış. Gelin hazır Gamescom 2018 de gelirken bizi Bannerlord ile ilgili neler bekliyor bir bakalım.

 

Selamlar Kalradya savaşçıları!

Bugün TaleWorlds Entertaintment’ın farklı ekiplerinde çalışan üyeleri ile yapacağımız röportajlar serisine başlıyoruz. Çoğu video oyunu, çok farklı yeteneklere sahip kişilerin ekip çalışmasının sonucudur aslında ve bu durum Mount & Blade için de geçerli. Dünyanın farklı köşelerinden ve çeşitli kültürlerinden bir araya gelen programcı, çizer, müzisyen ve yazardan (ve daha bir çok meslek grubundan) oluşan oldukça farklı geçmişlere sahip yetenekli bir ekibimiz var. Bu ekibi oluşturanların görevlerini ve her gün karşılaştıkları zorlukları anlayabilmek, genel olarak oyun geliştirme faaliyetini ve özellikle Mount & Blade II: Bannerlord u nasıl geliştirdiğimizi daha iyi anlatabilmek için bu blogdan başlayarak her hafta bir ekip üyemizle röportaj yapacağız! Bugün TaleWorlds’ün kurucusu ve CEO’su Armağan Yavuz ile başlıyoruz. Önemli olan her karar onun ellerinden geçiyor. Herkesin ve her şeyin oyunun özüne sadık kalmasını sağlayan kişi o. Ancak bu konuları kendisinden duymanız çok daha iyi olacaktır!

Armağan YAVUZ Röportaj

İSİM

Armağan Yavuz

NEREDEN

Ankara (Türkiye)

TALEWORLDS’E KATILMA TARİHİ

2005 (kurucu)

EĞİTİM

Bilgisayar Mühendisi (Bilkent Üniversitesi)

RESMİ İŞ TANIMI

Oyun tasarımcısı ve yönetmeni

NORMAL BİR İŞ GÜNÜNÜZ NASIL GEÇER?

Günümün önemli kısmı genelde toplantılarla geçiyor. Toplantı olmadığı zaman birkaç kez ofiste turlayıp ekipteki arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Çoğu kişi beni masalarına çağırarak yaptıkları çalışmayı gösterip varsa sorularını soruyorlar. Bunun dışında her gün oyunu birkaç saat oynayarak herhangi bir sorun olup olmadığını da kontrol ediyorum. Eskisi kadar çok kod yazmıyorum artık. Kodlama ile ilgili olan çoğu görevim diğer programcıları yönlendirmek ve yazılan kodları gözden geçirmekten oluşuyor. Ancak arada sırada ilgimi çeken bir konu olursa kolları sıvayıp girişebiliyorum.

BANNERLORD HAKKINDA EN SEVDİĞİNİZ ŞEY NEDİR?

Oyun hakkında en sevdiğim şey, senaryo gelişirken oyuncu olarak kendi hikayeni bir bakıma kendi belirliyor olman. Bunun yanı sıra, oyunu tamamlamayı iple çekiyorum ve oyun çıktıktan sonra mod yapımcıların ne tarz modlar çıkaracaklarını çok merak ediyorum.

ŞİMDİYE KADAR, BANNERLORD’UN YAPIM AŞAMASINDA ÇÖZDÜĞÜNÜZ EN ZOR SORUN NEYDİ?

Geriye dönüp baktığım zaman Bannerlord’un gelişiminin başlarında gidilecek yöne karar vermek benim için zorlayıcıydı. Oyunu, sabit ve detaylı bir hikayeye sahip olacak şekilde mi tasarlamalıyız? Devasa (ama görece olarak düşük detaylı) savaşları mı hedeflemeliyiz? Dinamik metinleri bırakıp tamamen seslendirme desteğine geçmeli miyiz? Bu gibi sorulara cevap vermek hiç de kolay olmadı.

Oyunun teknik alanlarında da verilmesi gereken kararlar vardı. İlk önce kullanacağımız komut sistemini seçmemiz gerekiyordu. C# (en sonunda buna karar verdik), Lua veya kendi geliştireceğimiz başka bir sistemle devam edebilirdik. Daha sonra da mevcut olan kod temelimizden ne kadar kodu taşıyacağımıza ve komut sisteminde baştan yazacağımıza karar vermeliydik. (Sonunda sadece dövüş motorunu ve en düşük seviye dövüş yapay zekasını C++ da bırakıp geri kalan her şeyi C# üzerinde sıfırdan yazdık.) Daha sonra çeşitli bileşenlerin yapısının nasıl olacağı, modların nasıl çalışacağı gibi pek çok konuya karar vermemiz gerekti.

Bazı kararlar oldukça isabetli olurken bazıları pek çok soruna neden oldu ve bazı yaptıklarımızı yeniden yapmamız gerekti. Bu da zaman ve efor kaybına neden oldu. Örnek vermek gerekirse üç farklı kullanıcı arayüzü kütüphanesi üzerinde çalıştık ve bazı ekranları birkaç kez baştan yapmak zorunda kaldık.

ŞU AN NE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORSUNUZ?

Bugün, bir ordunun sahada uzun bir süre kalmasıyla ordu düzeninin ne kadar etkileneceği ve oyuncunun ordusunun içindeki unsurları düzenleyerek ve nüfuzunu kullanarak ordusunu nasıl daha uzun süre bir arada tutabileceğinin tasarımı konusunda çalıştım.

BANNERLORD’DA EN SEVDİĞİNİZ ÜLKE HANGİSİ?

Şu aralar İmparatorluk ile oynamayı seviyorum, çünkü bir kriz döneminden geçiyorlar ve bu durum oyuncu için ilginç sorular ve fırsatlar ortaya çıkartabiliyor.

HERHANGİ GERÇEK (VEYA KURMACA) BİR YAPIDAN BÜYÜK BİR İLHAM ALDINIZ MI?

Mount & Blade’in ilk prototipleri üzerinde çalışmaya başladığım dönem, bu yapıyı penceremden görebilme şansına sahiptim:
Bu Yoros kalesi. İstanbul Boğazı’nın kuzey yönünü gözetleyen büyük bir yapı kendisi. Ben her zaman tarihi mekanlara ilgi duymuşumdur ve seneler boyunca bu muhteşem yerlerin bazılarını ziyaret edebilme fırsatı buldum. Ancak özellikle bu kale bana, orta çağ ustalığı ve yaşam biçimine dair büyük saygı ve ilgi kazandıran en büyük ilham kaynağı oldu.

 

Son Yayınlanan Bannerlord Haberlerine Ulaşmak için: Bannerlord Haberleri!

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!