Bannerlord – Sturgia

Merhaba sevgili Bannerlord yolcuları. Bugün sizlerle birlikte yine bir Bannerlord içerik yazısında daha beraberiz. Bugün oyunun krallıklarından biri olan Sturgia Krallığını inceleyeceğiz. Oyunun geliştiricilerinin yayınladığı günlük ile yola çıkacağız. Hazırsanız Sturgia Krallığı incelememize başlayalım:

 

Sturgia Krallığı

Selamlar Kalradya Savaşçıları!

Sturgia ormanları, ıssız ve soğuk olmalarına rağmen, içlerinde büyük zenginlikler barındırırlar. Yabani bal ve bataklık demiri bulunabilmesine rağmen asıl ödül her zaman kürktür. Yüzyıllar boyunca cesur tüccarlar orman kabilelerinden tilki, tavşan ve kakım (bir gelincik türü) postu almak için canlarını riske atmışlardır. İmparatorluk doğuya doğru büyüdükçe, önceleri tek tük gelen bu tüccarlar sele dönüşmüştür. Nehirler üzerinde geniş şehirler türemiştir. Servet avcıları, kıyılardan, bozkırlardan ve genellikle kuzey topraklarından gelmişlerdir. Kabile büyükleri, yeni gelenlerle ittifaklar kurmuş, evlilik yeminleri ile mühürlenmiş, diğer kabileleri etkisiz hale getirmek için ticaret karları ile paralı askerler tutmuşlardır. Sturgia, bir krallıktan ziyade, kuzeyin büyük güç merkezi olan bir beylik topluluğu haline gelmiştir.

Sturgialılar günümüz Rusya, Belarus ve Ukrayna’sının bulunduğu yerde Kievli Rus diye bilinen şehir devletleri federasyonuna dayanırlar. Hızlı gelişen birçok şehir gibi, eski Rus nehir şehirleri birçok ülkeden insanları cezbetmiştir. Ağırlıklı olarak, Slav toplulukları hızla devlete dönüşmüş ve komşularının kurumlarını, dinlerini, ticaret ve savaş yollarını ödünç almışlardır. Yunan misyonerler, Finli ormancılar, Türk ve İranlı bozkır kabileleri ve daha bilindik Varangian Norslar, Rus sanatı, silahları ve zırhlarının estetik yönü üzerinde kendi izlerini bırakmışlardır. Yaldızlı ve zırhlı kasklar, kürkler, altın brokar, eski germen yazıları, ilgi çekici canavarlar, halk nakışları ve arabesklerden oluşan Sturgia ekipmanlarının motif ve stillerinin oyunda en muhteşem özelliklerden biri haline geleceğini düşünüyoruz.

Diğer ülkelerde olduğu gibi tarihin Sturgia politikası için ilham kaynağı olmasına izin veriyoruz. Tarihçiler, farklı prensler hakkındaki düşüncelerini ifade etme konusunda çekingen değiller. Yüce Vladimir ya da Bilge Yaroslav gibi bazı hükümdarlar bize ileri görüşlü gelmiştir. Kardeşlerini katlettiği için lanetlenen Lanetli Sviatopolk ya da Büyücü Kral Vseslav gibi diğerleri ise, Ortaçağ Avrupasında daha renkli zorba hükümdarlar olarak tasvir edilmiştir. Mevcut Sturgia prensi Raganvad, eski kafalı biridir: nasıl cezalandıracağını bilir fakat nasıl ödüllendireceğini bilmez ve eski bir özdeyiş olan korkulmak sevilmekten iyidiri uygulamayı deneyecektir.

Rus’un ilk yıllarında, tüccarların devlet politikasında temel rollerden birine sahip olmalarını sağlayan, veche adı verilen şehir meclisleri ya da kurullar sayesinde ticari ahlak çok güçlüydü. Tehlike ve fırsat iç içeydi. Müslüman bir tarihçi, Rus bir babanın yeni doğan bebeğine bir kılıç göstererek o kılıcın kendisine bırakacağı tek mirası olacağını nasıl söylediğini hatırlatır: bıçak geri kalan kısmı kazanmak zorundaydı. İzlanda destanları, Rus’tan coğrafi olarak çok uzak olsa da, bir babanın “Oğlum, tüm kışı ateşin etrafında tembellik ederek geçiriyorsun. Şimdi kalkma ve hayatın için bazı sorumlulukları üstlenebildiğini gösterme vaktidir. Git ve birilerini yağmala.” diyebildiği türden bir toplum olan Varangialıların işvari savaş ve savaşvari iş idealleri için esin kaynağı olmuştur.

Rus, hem süvariler hem de okçular istihdam etmişti fakat erken dönem güçlerinin temeli daha çok bir Nors’a özgü olan düzenli piyadelerdi. Uzun zamandır Mount&Blade’in piyadelerini geliştirmek üzerinde çalışıyoruz. Yüksek katmanlı AI rakiplerinizin sizi indirmek için kalkanlarıyla dişlerinize vurarak, kaburgalarınız arasına saplayacakları bir bıçağa karşı dikkatli olun. Disiplinli piyadelerin belli bir biçimde durmaları daha olasıdır ve aralarında oyuncu için yer bırakırlar, böylece müttefikleriniz arasında çok sıkışmazsınız.

Nord’lar Warband’de sevilen bir ülkeydi ve bizler birçok kişinin Vikingler’e kapıldığını biliyoruz – kan kartalları, gemi güvertelerindeki cenaze odunu yığınları, Valhalla’daki ziyafete katılmaya can atan vahşi savaşçılar. Sturgia, Nordik izler taşıyan ama gerçekten bir Viking devleti olmayan bir ülkedir: Nord toprakları haritadan silinmiştir (tabii ki günümüzde) ve aslında Bannerlord ülkelerinin temsil ettiği ilk-feodal krallık türlerini oluşturmayacaktır. Ancak, eğer oyuncular batı İskandinav tarzında bir oyun deneyimi isterlerse, baskın, yoldaşlar, zincirli kılıçlar, iki elli baltalar, Valsgarde kasklar, zırhlı yelekler ve kuzgunlu sancakların hepsi orada olacak. Küçük Sturgia ülkeleri arasında Baltık’ta (muhtemelen efsanevi) Jomsvikinglere dayanan paralı asker topluluğu olan Skolderbroda yer alır. Bu arada, Fin kabileleri, ormanın derinliklerinde ağaçların kesilip, köklerinin yakılarak yer açıldığı alanlarda tarımla uğraşan yarı göçebe bir klan olan Ormanın Oğulları tarafından temsil edilir. Her ne olursa olsun, ölümcül fırsatların bu soğuk topraklarında mirasını Rus’lar gibi kılıçlarıyla kazanmak isteyen oyuncular için pek çok müttefik ve pek çok düşman olacaktır.

Kamil Koç

Kendimi bildim bileli video oyunlar ile haşır neşirim. 2013 yılından beri ise Youtube kanalım üzerinden içerik üretiyorum. Bunun yanı sıra, takipçilerim ile kendi perspektifimden oyun haberleri ve ilgi alanlarım dahilinde yazılar paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!