Dünden Bugüne Age of Empires Serisi!

Dünden Bugüne Age of Empires Serisi!

Strateji deyince akıla gelen ilk isimlerden birisi olan Age of Empires Serisi’ni bilmeyen yoktur herhalde? Bir zamanların efsanesi,hala oyunun adı geçtiği zaman “oduncu,tamam,yaparım,emrin” gibi kelimelerin söylendiği oyun serisi olan Age of Empires Serisi’ni bugün inceliyoruz

Peki bu efsane oyun serisi Age of Empires bugünlere nasıl gelmiş? Neler yapmış? Hadi inceleyelim.

1997 yılında Ensemble Studios “Dawn of Man” adında bir oyun üzerinde çalışıyorlar.  “Civilization” adlı oyundan esinlenen firma, gerçek zamanlı bir strateji oyunu yapmaya karar veriyor ve ilk Age of Empires oyunu 26 Ekim 1997 yılında bilgisayara çıkışını gerçekleştiriyor.

AGE OF EMPİRES (26 EKİM 1997)

Babil Milleti’inden Mısır Milleti’ne kadar 12 farklı millet bulunuyor. Bu medeniyetlerden birini seçim o medeniyeti Taş Devrinden Demir Çağı’na kadar geliştirebildiğimiz Age of Empires o zaman için çok büyük bir özellik olan yapay zeka konusunda da oldukça iyiydi. Daha önce yendiğiniz bir medeniyeti nasıl yendiğini yapay zeka öğrenip, bir sonraki oyun ona göre karşılık verebiliyordu.Çağlar atladıkça yeni birimler, yeni teknolojiler, yeni yapılar ve özellikler açabiliyorduk. Her ne kadar çok beğenilse de yüksek satış başarıları yakalayamayan Age of Empires devam oyunu ile işler değişiyor.

 

AGE OF EMPİRES 2 (30 EKİM 1999)

Türklerin de dahil olduğu toplam 13 medeniyet bulunuyor. Karanlık Çağ’dan, İmparatorluk Çağı’na kadar ulaşabiliyorsunuz. Yılların eskitemediği ve bir klasik haline gelen Age of Empires 2 hak ettiği kazancı, puanı ve değeri bu oyunda görüyor. Hala bile oynanan ve turnuvaları yapılan Age of Empires 2’yi bilmeyen bir strateji sever yoktur herhalde. O herkesin aklına kazınmış olan efsane “madenci,oduncu,yaparım,emrin” gibi seslendirmeler de ilk olarak bu oyunda duyulmuştur.

 

AGE OF MYTHOLOGY (30 EKİM 2002)

Başarılı oyunların ardınan bir de araya yan oyun olarak sıkıştırılan Age of Mythology serinin en çok beğenilen oyunları arasında geçtiği dönemden ve oynanışın bozulmadan çok güzel bir şekilde kullanılmasından dolayı girmiştir.

 

AGE OF EMPİRES 2 HD (10 NİSAN 2013)

Efsane Age of Empires 2’yi günümüz sistemlerine ve grafiklerine uyumlu hale getirilen Age of Empires 2 HD, düzeltmeler ve gelişmelerin yanında 3 tane daha DLC ile satışa tekrardan sunuldu.

-Age of Empires 2 HD:The Forgotten

-Age of Empires 2 HD:The African Kingdoms

-Age of Empires 2 HD:The Rise of the Rajas

 

AGE OF EMPİRES 3 (18 EKİM 2005)

Osmanlı’nın da bulunduğu 8 farklı medeniyeti kontrol ettiğimiz Age of Empires 3 nihayet 3 boyutlu bir oyun haline geldi. Döneme göre oldukça iyi grafiklerle çıkan oyun kısa sürenin ardından 2 milyondan fazla satışa ulaşıyor. Her ne kadar çok beğenilse de efsane Age of Empires 2 kadar uzun süreli oynanan bir oyun olamıyor malesef. Oyunu taze tutmak için Ensemble Studios DLClerle de Age of Empires 3’ü desteklemiştir.

-Age of Empires 3:The War Chiefs (11 Ocak 2008)

-Age of Empires 3:The Asian Dynasties (11 Ocak 2008)

 

Bir efsane olan Age of Empires Serisi de böyleydi.Sizin en sevdiğiniz oyunu hangisi?Hala oynuyor musunuz?Yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

 

Bizi sosyal medya hesaplarınızdan takip ederek oyun haberlerine ulaşabilirsiniz. Twitter hesabımızı takip edebilir, Instagram‘dan takip edebilir ve Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz!

 

Diğer Oyun Haberleri için sizi şöyle alalım!

Apex Legends rehberi sitemizde yayınlandı! Hemen okumak için tıklayın!

Apex Legends dil sorunu yaşayanlar dikkat bu haberimiz sizin için!

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!