Metro Exodus İncelemesi

Metro Exodus Nasıl olmuş? Beklentileri karşılayabildi mi? Puanları nasıl? Bu oyun oynanır mı?

2019’un en çok beklenen oyunlarından biri olan Metro Exodus, geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi. 4A Games’in geliştirdiği oyun, PC, XBOX ONE, PlayStation 4 için 15 Şubat 2019 tarihinde raflardaki yerini almasının ardından inceleme puanları da yayınlandı. Puan ortalaması şu an 83 olan Metro Exodsu, oldukça iyi bir oyun olmasına rağmen çoğu kişiye göre devrim yaratabilecek bir efsane olamayacak. Peki bu güzel oyun nasıl olmuş hadi hep birlikte inceleyelim.

Metro Exodus, Rusya’yı karış karış gezdiğimiz açık dünya FPS oyunu.Eski Metro oyunlarında isminde de anlaşılabileceği gibi metroda geçen oyun, bu oyunda biraz daha dışarıda gezmemize olanak sağlıyor. Tabii ki bu eski oyunları sevenleri üzmesin çünkü oyunun aşağı yukarı ¾’ü hala metro gibi karanlık ve basık ortamlarda geçiyor. Açık dünya olunca tabii ki yan görevler olmadan olmuyor. Açık dünya olmasına rağmen sadece boş boş harita gezdiğimiz veya getir götür yaptığımız görevler yok. Senaryo görevleri kadar güzel, eğlenceli ve ödülü güzel olan hatta ana senaryoya gönerme niteliğinde görevler de bulunuyor. Metro oyunlarının vazgeçilmezi olan mühimmat sıkıntısı bu oyunda da var, her ne kadar ilk oyun kadar olmasa da mühimmat sıkıntısı çekebiliyorsunuz. Mühimmat ve diğer ihtiyacınız olan herşey için craft yapmanız gerekiyor. İstediğiniz yerde craft yapabiliyor da olsanız haritada belli başlı yerlde olan craft masası sayesinde her şeyi üretebiliyorsunuz.

Metro 2033 Oynamalı mıyım?

Eski oyunları oynamadıysanız bile Metro Exodus bir devam oyunu olmasının yanında çok da güzel bir özet yaparak yeni oyuncular içinde bu seriyi oynanabilir hale getiriyor. Yakın zamanda bu kadar senaryoya odaklı oyun çıkmamasının da faydası vardır fakat oyun gerçekten senaryo işini çok iyi yapıyor. Tabii ki oyunun da bazı eksik yönleri var. Örneğin ana karakter oyun esnasında hiç konuşmuyor, sadece senaryoyu bize anlatırken sesini duyduğumuz bir ana karakter var, basit bi yan görev yaparken bile düşmanlar etrafınızı sardığı zaman size seslendiklerinde hiç sesi bile çıkmıyor veya telsizden “Nerelerdesin?” gibi sorular geldiği zaman sessiz kalması biraz anlamsız geliyor.

Oyunda bir de gece gündüz döngüsü olduğu için açık dünyada bizi ekstra zorlayacak şeyler oluşabiliyor. Mesela geceleri yaratıklar daha fazla ortalıkta bulunuyor ama gece eğer bir yere baskın yapacaksanız karanlık işinizi oldukça kolaylaştırıyor, nöbette az asker olması veya bazı düşman askerlerin uyuması işinize gelebilir. Vuruş hissi oldukça iyi hatta ve hatta aynı gün çıkan Far Cry New Dawn’dan çok daha iyi hissettiriyor.

Anlayacağınız o ki Metro Exodus, hem serinin devamı hem de yeni oyuncular için oldukça iyi bir hikaye ve oynanış sunuyor. Bu tarz Post-Apokaliptik evrenleri veya iyi bir senaryo anlatımı seven oyuncuların kaçırmaması gerek bir oyun olan Metro Exodus oldukça başarılı bir oyundur.

Oyun peki sizce nasıl? Oyunu beğendiniz mi? Size göre eksik ve iyi olan yönleri neler? Bunları yorumlarda belirtmeyi unutmayın. İyi oyunlar.

 

Bizi sosyal medya hesaplarınızdan takip ederek oyun haberlerine ulaşabilirsiniz. Twitter hesabımızı takip edebilir, Instagram‘dan takip edebilir ve Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz!

 

Diğer Oyun Haberleri için sizi şöyle alalım!

Apex Legends rehberi sitemizde yayınlandı! Hemen okumak için tıklayın!

Apex Legends dil sorunu yaşayanlar dikkat bu haberimiz sizin için!

Bir Cevap Yazın

PAŞA ŞUAN CANLI YAYINDA!
Şu anda yayın yok!